Definicje wyrazów na literę J / strona 3

Definicja słowa: jagodówce
(...) być nazwa dania, które zawiera w sobie jagody lub też nazwa samego składnika, który jest niezbędny do przygotowania dania. Wiele blogów kulinarnych czy książek kucharskich zawiera przepisy na dania z wykorzystaniem jagodówki.PodsumowanieJagodówka jest więc bardzo wszechstronnym słowem, które może odnosić się do roślin, owoców, deserów czy też przepisów kulinarnych. Jest to słowo, które kojarzy się z czymś smacznym, zdrowym i przyjemnym dla podniebienia. Może ono również stanowić ciekawy temat do rozmów (...)

Definicja słowa: jądrzakom
(...) Zbigniewa Herberta pt. "Jądrzak", w którym poeta porównuje jądro do serca i istoty człowieka. Słowo to jest także często używane w tytułach książek, np. "Jądrzak miłości" autorstwa Gabrieli Zapolskiej.Znaczenie w języku potocznymW języku potocznym słowo "jądrzak" jest używane w znaczeniu "ważna sprawa" lub "najważniejsza część". Może ono odnosić się do różnych aspektów życia, np. pracy, relacji czy problemów. Często używane jest także w formie "jądrzakom", co oznacza "w najważniejszych kwestiach". Słowo (...)

Definicja słowa: jafski
(...) "piękny" lub "uroczy".Historia dzielnicy JaffaJaffa jest jedną z najstarszych osad na świecie, jej początki sięgają aż do IV tysiąclecia p.n.e. W starożytności była ważnym portem handlowym i kulturalnym, a także miejscem ważnych wydarzeń historycznych. W czasach biblijnych była stolicą królestwa Izraela, a w okresie rzymskim i bizantyjskim była jednym z najważniejszych miast regionu.W XII wieku miasto zostało zdobyte przez krzyżowców, a następnie stało się częścią Imperium Osmańskiego. W XIX wieku Jaffa (...)

Definicja słowa: jagodowy
(...) rosną jagody, ale również może być metaforą dla sielankowego i spokojnego miejsca. W literaturze i poezji jagody często symbolizują niewinność, prostotę i delikatność.PodsumowanieSłowo "jagodowy" jest przymiotnikiem od słowa "jagoda" i może mieć kilka różnych znaczeń. Najczęściej używane jest w odniesieniu do smaku lub zapachu jagód, ale może również oznaczać kolor, rośliny lub zwierzęta związane z jagodami oraz coś pochodzącego lub należącego do jagód. W kulturze jagody są popularnym motywem, dlatego (...)

Definicja słowa: jąderku
(...) prawdziwe zawiera materiał genetyczny w postaci chromosomów, natomiast jądro śródjądrowe pełni rolę regulatora procesów metabolicznych w komórce. W przypadku organizmów roślinnych, jąderko jest częścią komórki roślinnej zwanej gametangium. Jest to miejsce, w którym zachodzi proces mejozy, czyli podziału komórki na dwie komórki potomne, które później przekształcają się w komórki rozrodcze. Jąderko w komórce roślinnej jest również odpowiedzialne za produkcję substancji odżywczych potrzebnych do rozwoju (...)

Definicja słowa: jagniątkiem
(...) jest symbolem niewinności, czystości i delikatności. W wielu kulturach jest również kojarzone z ofiarą i zmartwychwstaniem, ze względu na swoje miejsce w religii chrześcijańskiej. W literaturze i sztuce jagnięta często są wykorzystywane jako metafora dla dzieciństwa i niewinności, ale także dla kruchego i niepewnego charakteru ludzkiego życia.PodsumowanieJagniątko to słowo, które kojarzy się z wieloma pozytywnymi emocjami i wartościami. Jest nie tylko istotnym elementem w życiu człowieka, ale także posiada (...)

Definicja słowa: jadach
(...) regionach Polski, szczególnie na terenach wiejskich, słowo jadach jest często używane jako określenie na wóz lub sanie, które są wykorzystywane do przewozu osób lub towarów. Jest to związane z historycznymi tradycjami i zwyczajami związanymi z transportem na wsi.Jadach jest również często stosowany w kontekście sportów motorowych, takich jak wyścigi samochodowe czy motocyklowe. Może odnosić się do kierowców lub zawodników, którzy jadą lub ścigają się na torze lub w terenie.PodsumowanieJadach jest nieformalnym (...)

Definicja słowa: jaćwieskie
(...) bardzo zróżnicowana. Mieszkańcy Jaćwieski wykazywali jednak silne poczucie wspólnoty i tożsamości, co przejawiało się w tradycjach, zwyczajach i obrzędach. W kulturze jaćwieskiej ważną rolę odgrywał także język jaćwieski, który był jednym z dialektów języka litewskiego.Jaćwieskie dzisiajDzisiaj Jaćwieska jest obszarem zamieszkiwanym głównie przez Polaków, Litwinów i Białorusinów. Mimo upływu czasu i zmian terytorialnych, w kulturze i tradycjach mieszkańców Jaćwieski wciąż można odnaleźć ślady dawnych (...)